Kısa bir özet: Uzun zaman oldu, yazmadım.

Uzun zamandır bir bloğuma yeniden yazmaya ve sizinle hem hayatımda olanları hem de düşüncelerimi paylaşmaya başlamayı istiyordum. Ama şu sıralar, Change.org’un Türkiye’deki faaliyetleriyle o kadar yoğun ilgileniyorum ki hiçbir şey yazmaya maalesef vaktim olamıyor. Bugünlerde Türkiye’de 500.000 kullanıcıyı aştık; ben de bugün için izin aldım ve çalışmadığım şu güzel günü fırsat bilerek size kısa bir güncelleme yapmak istedim.

Öncelikle altı ay önce Change.org Türkiye ofisinde Kampanya Uzmanı olarak çalışmaya başladım ve o zamandan beri pek çok insanın hayatında görmek istediği gerçekleştirmesine olanak sağlamak için yoğun çalışan bir ekibin parçası oldum. Böylece, benim hayatım da çok keskin biçimde değişmeye başladı.

O zamandan önce, biliyorsunuzdur, 2011 Genel Seçimlerinde CHP’nin seçim kampanyasının sosyal medya ayağının Stratejik Direktörlüğünü yaptım. Bu süre zarfında, GriZine’de de beraber çalıştığım sevgili arkadaşım Papatya Tıraşın ile beraber seçim kampanyasını yürüttük ve dört ay boyunca Türkiye’de bir ilk olan seçim kampanyasını yürüttük. Güzel gitti, yaptığımız şeylerden birisi olan Şeffaf Sayfa (şu an yayında olmayan: http://seffafsayfa.org) şu anda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından “Cumhurbaşkanına Sorun” adıyla aynı şekilde kullanılıyor. Bunun gibi pek çok güzel örneği Türkiye siyasi iletişiminin sosyal medya ayağına kazandırdık. Onun dışında GriZine.com ve bugunbugece.com‘da İçerik Stratejisti olarak görev yaptım.

Şimdi, o zamanlar attığımız ilk adımları ileriye götürerek Türkiye’de toplumsal dönüşüm için katılımcı demokrasi bilincinin gelişmesine katkısı inanılmaz olan Change.org’da yola devam ediyoruz.

AkademikBilişim

Bu süre zarfında, bazı yerlerde direktörümüz, bazı yerlerde ben, bazı yerlerde diğer ekip arkadaşım ve bazen de hep beraber konuşmalar yaptık. Onlardan benim katıldığım kısımları unuturum diye tarihe not düşmek adına buraya yazıyorum:

  1. 17. Türkiye’de İnternet Konferansı, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir
  2. 13. Akademik Bilişim Konferansı, Akdeniz Üniversitesi, Antalya
  3. Sosyal Medya ve İfade Özgürlüğü Konferansı, Bilgi Üniversitesi, İstanbul
  4. !f Bağımsız Film Festivali 2013, Istanbul ve Ankara
  5. 7. Profesyönel İletişim Günleri, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul

Bunlar gibi birkaç toplantı için daha konuşma yaptık. Bunlar arasında TOG’un düzenlediği yurtdışından gelen aktivistlere online kampanyacılık atölyesi, Uluslararası Af Örgütü genel üye toplantısında Change.org ile kampanyacılık ve yine Zumbara’da Change.org ile kampanyacılık atölyeleri verdik.

Bu sürecin sonunda, en son olarak TEDxReset’in bu seneki “Kritik Kavşaklar” (Critical Crossroads) etkinliğinin son bölümü olan “Evet, hala umut var!” (Yes, There is still hope!) oturumunda “Orada olmayan kavşaklar: Merak etme, yalnız değilsin!” başlıklı bir konuşma yaptım.

TEDxReset_Paktin

Bu konuşmada, kendi hayatımda yaptığım değişimle attığım ilk adımdan itibaren girdiğim yolun beni Change.org’da başka insanların kendi hayatlarında görmek istedikleri değişimleri gerçekleştirmelerine olanak sağlamak için çalışmaya getirdiğini anlattım. Yakında bu sunum internete yüklenince onu da sizinle paylaşırım.

Benden şimdilik bu kadar. Bundan sonra düzenli olarak yazmaya çalışacağım, umarım aksatmam.

I see things that are not there--yet.