[BeyazMasa] İBB’nin efsane liberosu

BeyazMasa
Artık siyasi jargonumuzda futbol terimleriyle konuşma hakim olduğu için ben de öyle bir başlık atmak istedim. Peki, neden BeyazMasa’yı liberoya benzettim?

İyi bir libero, kalesinde gol tehlikesi yaşanmaması için gereken her türlü hareketi yapmakla görevlidir. Yani, bu çokça defa “topu taca atmak”, yani tehlikeyi bir süreliğine bertaraf etmek ve geri dönme riskini ortadan kaldırmaya çalışmak.

BeyazMasa’nın da İstanbul Büyükşehir Belediyesi için bunu yaptığını düşünüyorum. Bu düşüncem, kendi öznel deneyimlerim, Twitter’da takip ettiğim insanların BeyazMasa ile diyalogları ve şu ana kadarki başvurularımın çoğunlukla başka yönlere savuşturulmuş ve sonuç olarak çözümsüz bırakılmış olmasından kaynaklanıyor. Bu belki benim öznel tecrübemdir, belki BeyazMasa ile yaşadığım tecrübe sadece bende bu şekilde gerçekleşiyordur. Fakat, bu düşüncemi ispatlayacak veya tam tersini ortaya koyacak bir veri, maalesef, bulunmuyor.

Bu akşam BeyazMasa’yı aradım ve telefonda (pek çok kurum ve kuruluşun bir kurum politikası haline getirdiği) bir yıllık şeffaflık raporu bulunup bulunmadığını sordum. Telefondaki görevli bana böyle bir verinin bulunduğunu, fakat bu veriyi talep etmek için Belediye’deki Halkla İlişkiler Bölümü’nden yazılı dilekçeyle talepte bulunmam gerektiğini söyledi.

Bana YouTube’daki BeyazMasa tanıtım videosunda buna benzer bir verinin bulunduğunu ve oradan bilgi edinebileceğim bilgisini de verdi. Şu ana kadar, bir yıldan fazla zamanda, toplamda benimle beraber 752 kez izlenmiş olan videoda şu bilgi veriliyor:

[01:52] Yılda ortalama 1 milyona yakın çağrı alan ve bunun %87.2’sini çözüme ulaştıran Alo153 çağrı merkezimizle, beklentileriniz için siz değerli İstanbullulara en kısa zamanda dönüş yapıyoruz.

BeyazMasa’nın bu 1 milyon çağrının hangi konularda yapıldığı, bunların ne şekilde çözüme ulaştırıldığı (belki aslında çözülmeyen ama taca atılan sorunları da çözülmüş sayıyor) konusunda bir bilgi paylaşmıyor. Ben İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda bir şeyler yapması gerektiğini ve elindeki veriyi kamuya “yıllık şeffaflık raporu” olarak sunmasını istiyorum.

Ayrıca, Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’a 20 Haziran 2013’te verdiği sözü hatırlatmak isterim.

Bütün projeler önceden halkla paylaşılacak, halka anlatılacak ve halkımızın bu konuda görüşü alınacak. Ve bu doğrultuda bir çalışma yapılacak. […] Bir otobüs durağının yeri değişecekse bile [….] kendilerinden bilgi olarak alınacak

20 Haziran 2013’ten bu yana kaç proje halka soruldu, kaç projede halkın görüşleri ve düşünceleri dikkate alınarak gerekli değişiklikler yapıldı, merak ediyorum. Bu anlamda, biraz önce sözünü ettiğim şeffaflık raporunun bu gibi bilgileri de barındırması, Sayın Kadir Topbaş’ın bir kamu yöneticisi olarak sözüne ne kadar itibar edebileceğimizi göstermesi açısından önemlidir.

Bu konuda, BeyazMasa ile yaptığım görüşmeden bir sonuç alamadım, bu yazımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halka İlişkiler Bölümü’nün yazılı dilekçe olarak kabul etmesini ve yukarıda belirttiğim iki temel hususta beni ve kamuoyunu bilgilendirmesini talep ediyorum.

Bir bilgi geldiği takdirde, yine buradan güncelleme yaparak sizlerle paylaşacağım.

I see things that are not there--yet.